Slunce a jeho nepříjemné vedlejší účinky

23.06.2022

A máme tu léto. Krásný čas, alespoň pro mne, čas plný tepla, sluníčka, koupání, jahod a třešní. Asi bych se nebála tvrdit, že je to roční období ze všech nejoblíbenější. Nicméně i tady je jedno velké ALE. A to je ta rudá a pálivá kůže, když to s tím pobytem na sluníčku přeženeme. A protože, když to večer zjistíte, lékárny s různými mléky a pěnami na tento nepříjemný problém, už bývají zavřené, není určitě na škodu si zopakovat, čím si můžete ulevit v domácích podmínkách. Spousta z vás tyhle rady určitě zná, ale opakování je matka moudrosti...

  • Druhý den určitě nelezte znovu na slunce

Tohle vypadá jako naprosto jasná věc, ale divili byste se, kolik šílených žen toužících po hnědém opálení tohle naprosto ignoruje. Myslí si, že když se namaže krémem s vysokým ochranným faktorem, že bude všechno v pořádku. Takže NE, nebude! Pokud se spálíte, aktivně vyhledávejte stín, když už musíte ven a pokud víte, že budete muset být na sluníčku, chraňte svou kůži zakrytím. Jo, vím, strašná představa obléct si třeba triko s dlouhým rukávem, ale měli jste na to holt myslet dřív...

  • Pít, pít a zase pít

Pro jistotu....samozřejmě vodu :-) A to, pokud možno, nesycenou vodu. Perlivé vody totiž mohou zvyšovat krevní tlak a u některých jedinců mohou způsobovat i podráždění žaludku a pálení žáhy. Málo se také ví, že perlivé vody zbytečně zatěžují ledviny. Pokud vám čistá voda moc nejede, vhoďte si do ní pár lístků máty, čerstvé ovoce nebo třeba plátek okurky.

  • Mléčné výrobky

Ne nadarmo se mléčné výrobky používají i jako pleťové masky. Mají totiž na kůži uklidňující a hojivé účinky. Takže i na červenou kůži od sluníčka vám skvěle poslouží dobře vychlazená zakysaná smetana, tvaroh nebo jogurt. Vychlazenou bílou dobrotu zlehka namažte na postiženou kůži a nechte ji tam působit, dokud nezteplá. Většinou to bývá 5 až 10 minut. Poté smyjte vlažnou vodou. Nenechávejte to tam déle, pokud by to totiž zaschlo příliš, dostávali byste to špatně dolů a dřít ze spálené kůže zaschlý tvaroh, nikdo nechce... Pokud byste našli v ledničce jen mléko, i to můžete použít. Prostě do něj namočte nějaký hadřík, vyždímejte ho a přikládejte na bolavá místa. Výše zmíněné masky a zábaly aplikujte tak často, jak jen to je možné. Určitě alespoň dva dny.

  • Vaječný bílek

Zachází se s ním stejně jako s mléčnými výrobky. Namažte na spálená místa, nechte pár minut působit a smyjte ho vlažnou vodou. Vaši bolavou kůži krásně zchladí a zklidní. Opět je vhodné tuto akci párkrát zopakovat.

  • Rajčatová šťáva

Tohle je asi méně známá záchrana před pálící kůží. Ale když už vypadáte jako rajče, proč ho nepoužít jako první pomoc. Rajčata pořádně rozmixujte a přeceďte. Vzniklou směsí opět potřete popálená místa, nechte působit asi 15 minut a smyjte vlažnou vodou. Rajčata totiž obsahují vitamíny A a C a antioxidanty, za které vám kůže poděkuje.

  • Obklady z bylinek - máta, heřmánek, měsíček lékařský, levandule, zelený čaj

Máta působí skvěle na zchlazení a je mírným anestetikem. Protizánětlivě zapůsobí heřmánek. Stejně tak měsíček lékařský zklidní podrážděnou pokožku a dokáže i zrychlit její regeneraci. Třísloviny ze zeleného čaje pomůžou proti bolesti. Bylinky jednoduše svařte, jako kdybyste si chystali čaj, nechte vychladnout, namočte kousek hadříku a přikládejte. Výborným pomocníkem je levandulový olej. Jen u něj pozor, snižuje krevní tlak a určitě by ho neměly používat těhotné ženy. A úplně nejjednodušší to budou mít ti z vás, kteří doma pěstují nenápadný zázrak s názvem aloe vera. Stačí odříznout list a gelem, který z něj vyteče si postižená místa namazat.

Přeji vám všem krásné a bezbolestné léto plné nezapomenutelných zážitků!