Povánoční trable
Svátky, na které se asi nejvíc lidé těší nebo se o nich alespoň nejvíce mluví, svátky vánoční, jsou definitivně za námi. Doufám, že jste si je užili podle svých představ, žádné rodinné hádky, zapíchnuté rybí kosti v krku, hořící adventní věnce a podobně a Ježíšek vám naježil něco moc hezkého.
Musím se pochlubit...musela jsem být asi strááášně hodná, protože se mi pod stromečkem objevila takováhle krása...
I když někteří z vás mají jistě mezi svátky volno a užívají si ještě někde na horách, spousta z nás se, ač neradi, vrací do reality všedních dnů. A to i s následky vánočního veselí... O čem, že to mluvím? Tak schválně, kdo z vás má nafouklé břicho, pálení žáhy, žaludek pobolívá, zpomalené zažívání? Ono sezení u televizí a vlastně nepřetržité jedení chlebíčků, cukroví, salátu a řízků se zkrátka většinou někde projeví... A proto jsem si řekla, že nějaký jednoduchý čaj na správné trávení by mohl přijít vhod. Pojďme tedy na to!
Čaj pro správné trávení - bylinky z české zahrádky
- 1 lžička sušené máty
- 1 lžička sušeného fenyklu
- 1 lžička celého kmínu
- 1 lžička sušeného heřmánku
Všechny bylinky zalijte horkou vodou, přiklopte a nechte cca 10-15min louhovat. Sceďte a popíjejte po douškách.
Čaj pro správné trávení - trochu exotiky
- 1/2 lžičky semínek koriandru
- 1/4 lžičky semínek fenyklu
- 1/4 lžičky semínek římského kmínu
Všechna semínka rozdrťte, zalijte vroucí vodou a nechte přikryté pokličkou / talířkem cca 10 minut louhovat. Poté sceďte a vypijte ještě teplé.
Pálení žáhy
- zázvor - malý zázrak na zažívací potíže, obzvlášť na pálení žáhy. Můžete si dát jen tak na lžičku trochu mletého, sušeného koření, ale chutnější bude si kousek zázvoru oloupat, nakrájet na menší kousky a zalít ho horkou vodou jako čaj. Klasicky chvilku nechte louhovat, poté scedit a popíjet během dne.
- bazalka - pro někoho možná překvapivé, ale i z bazalky jde udělat čaj/výluh pro dobré zažívání a proti pálení žáhy. Postup opět stejný jako při "vaření" normálního čaje.
- jablko a plnotučná hořčice - tyto dvě potraviny máme doma běžně asi všichni. Jakmile vás začne trápit pálení žáhy, zkuste jako první pomoc právě jablko nebo 1 lžíci plnotučné hořčice
Podrážděný žlučník - první pomoc
- 2 lžíce sušených listů z maliníku
Listy z maliníku zalijte cca 2dcl horké vody, nechte cca 10min louhovat, sceďte a popíjejte po doušcích během dne.
Žlučník - dlouhodobější péče
- sušené kopřivy
Na jeden čaj zalijte lžíci sušených kopřivových listů cca 2dcl horké vody, nechte 10min louhovat, přeceďte a rovnou vypijte. Můžete vypít až 4 hrnky tohoto čaje denně, ale pozor, pijte je tak 3-4 týdny a pak přestaňte.
Tak koukám, že jsem se rozepsala o trochu víc, než jsem měla původně v plánu, ale věřím, že i díky tomu si nějaký čajík, pokud vás zažívání trápí, vybere opravdu každý. Takže odlehčete jídelníček, pomozte svému tělu nějakou kouzelnou bylinkou a užijte si poslední dny letošního roku ve zdraví a v pohodě!